پاکستان بورس‌های تحصیلی به دانشجویان افغان را به حالت تعلیق درآورد

سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده که این کشور طی مراحل بورس‌های تحصیلی را که برای دانشجویان افغان در نظر گرفته بود، به حالت تعلیق در آورده است.

در خبرنامه این سفارت که بر روی ویب سایت رسمی سفارت پاکستان در کابل نشر شده، آمده است که به دلیل افزایش ناامنی در افغانستان طی مراحل بورس‌های تحصیلی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را به حالت تعلیق انداخته‌است.

سفارت پاکستان مدت زمان این تعلیق را اعلام نکرده و نوشته که وبسایت سفارت پاکستان بعدا آغاز طی مراحل را اعلام خواهد کرد.

بعد از آغاز به کار دولت وحدت ملی رابطه کابل_ اسلام آباد به مراتب بهتر از زمان حامدکرزی رئیس جمهوری پیشن این کشور شده بود.

آقای کرزی بارها به درخواست کشور پاکستان مبنی بر ارسال یک هزار دانشجو به این کشور پاسخ منفی داده‌ بود و از فرستادن نظامیان افغان برای آموزش در این کشور نیز سرباز زده بود.

اما بعد از آغاز به کار دولت وحدت ملی، کابل به منظور نشان دادن افزایش همکاری میان افغانستان و پاکستان، شش دانشجوی نظامی افغانستان را برای فراگرفتن آموزش نظامی به این کشور فرستاد.

این دانشجویان نخستین نظامیان افغان هستند که در اکادمی نظامی ایبت آباد آموزش خواهند دید.

تاکنون تعداد زیادی از دانشجویان و نظامیان افغانستان در هند، رقیب پاکستان، مشغول آموزش هستند.

براساس گزارش‌ها در نهمین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و پاکستان، اسلام آباد به کابل وعده داده بود که ۳۰۰۰ بورس تحصیلی را در اختیار دانشجویان افغان قرار خواهدداد.

روابط خوب کابل و اسلام آباد بعد از وقوع سه حمله مرگبار انتحاری هفته گذشته در شهر کابل کمی به سردی گراید و رئیس جمهور غنی اعلام کرد که پاکستان همچنان پناهگاه‌های امن تروریسم است و کارخانه‌های تولید بمب را در خود جای داده و از خاک این کشور پیام جنگ فرستاده می‌شود.

او گفت گروهی که حملات اخیر کابل و سایر ولایت‌های افغانستان را سازمان می‌دهند در خاک پاکستان و در شهرهای بزرگ آن دفاتر و مراکز آموزشی دارند.

عبدالله عبدالله نیز در نشست شورای وزیران گفت که پاکستان در ده ماه گذشته همکاری صادقانه برای مبارزه با تروریسم با کابل انجام نداده است.

دیدگاه شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *